55. Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina

W dniach 17-25 sierpnia odbył się 55. Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina w Polanicy-Zdrój. W turnieju brało udział 3 śremskich szachistów. Marek Simon grający równocześnie w grupie A i C, Stanisław Koliński w grupie B (seniorzy) i Tomasz Zieliński w grupie C (do 2000 FIDE).

Turniej odbywał się na dystansie 9 rund. W grupie A i B tempem 90 minut na partię dla zawodnika + 30 minut po 40 posunięciach + 30 sekund za ruch. Natomiast w grupie C tempem 90 minut na partię dla zawodnika + 30 sekund za ruch.

Łącznie we wszystkich grupach brało udział blisko 500 zawodników. Festiwal ten ma jedną z najdłuższych tradycji w Europie. W przeszłości gościł wielu utytułowanych szachistów, w tym kilku mistrzów świata.

Marek Simon podjął się niezwykle trudnego zadania grając w dwóch grupach równocześnie. Rano rywalizował w grupie C a po południu w silniejszej grupie A.
Zajął odpowiednio 30 i 84 miejsce. Warto zwrócić uwagę na świetny rezultat Marka w 1 rundzie gr. A gdzie zremisował z FM Piotrem Goluchem z rankingiem FIDE 2418.

Tomasz Zieliński był blisko zdobycia swojej pierwszej normy na I kategorię, lecz niestety przegrana w ostatniej rundzie pokrzyżowała te ambitne plany. Mimo tego nasz zawodnik osiągnął dobry wynik. Zdobył połowę punktów grając wyłącznie z silniejszymi zawodnikami od siebie. Może się również pochwalić wzrostem elo o 49 oczek!

Stanisław Koliński, reprezentujący nasz klub wśród starszych zawodników, zdobył 3,5 pkt. Grupa seniorów była niezwykle silna, a średni ranking wynosił aż 1678 FIDE.