55. Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina

W dniach 17-25 sierpnia odbył się 55. Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina w Polanicy-Zdrój. W turnieju brało udział 3 śremskich szachistów. Marek Simon grający równocześnie w grupie A i C, Stanisław Koliński w grupie B (seniorzy) i Tomasz Zieliński w grupie C (do 2000 FIDE).

Turniej odbywał się na dystansie 9 rund. W grupie A i B tempem 90 minut na partię dla zawodnika + 30 minut po 40 posunięciach + 30 sekund za ruch. Natomiast w grupie C tempem 90 minut na partię dla zawodnika + 30 sekund za ruch.

Łącznie we wszystkich grupach brało udział blisko 500 zawodników. Festiwal ten ma jedną z najdłuższych tradycji w Europie. W przeszłości gościł wielu utytułowanych szachistów, w tym kilku mistrzów świata.

Marek Simon podjął się niezwykle trudnego zadania grając w dwóch grupach równocześnie. Rano rywalizował w grupie C a po południu w silniejszej grupie A.
Zajął odpowiednio 30 i 84 miejsce. Warto zwrócić uwagę na świetny rezultat Marka w 1 rundzie gr. A gdzie zremisował z FM Piotrem Goluchem z rankingiem FIDE 2418.

Tomasz Zieliński był blisko zdobycia swojej pierwszej normy na I kategorię, lecz niestety przegrana w ostatniej rundzie pokrzyżowała te ambitne plany. Mimo tego nasz zawodnik osiągnął dobry wynik. Zdobył połowę punktów grając wyłącznie z silniejszymi zawodnikami od siebie. Może się również pochwalić wzrostem elo o 49 oczek!

Stanisław Koliński, reprezentujący nasz klub wśród starszych zawodników, zdobył 3,5 pkt. Grupa seniorów była niezwykle silna, a średni ranking wynosił aż 1678 FIDE.

Wyniki gr. A
Wyniki gr. B
Wyniki gr. C

 

XXVII Międzynarodowy Festiwal Szachowy w Poznaniu

W dniach 18-25.08.2019 r. w Gmachu Głównym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu odbył się XXVII Międzynarodowy Festiwal Szachowy. W grupie A wśród 99 zawodników znalazło się 4 reprezentantów Piasta Śrem.

W turnieju triumfował Jakub Maciejczak, drugi był Marcin Szeląg, a trzeci Paweł Stempin. Świetnie potoczył się ten turniej dla Rafała Janickiego, który zakończył rywalizację na 11 miejscu w klasyfikacji generalnej i 1 wśród osób z elo do 2000. W 5 rundzie zremisował z prawdziwą legendą – wielokrotnym Mistrzem Polski Włodzimierzem Schmidtem. Wynik 6 z 9 pozwolił również na wypełnienie pierwszej normy na kandydata na mistrza krajowego i uzyskanie 77 „oczek” elo. Nagrodzona została również Marzena Kozłowska (5 pkt), która zajęła 3 miejsce wśród kobiet i 2 w klasyfikacji Mistrzostw Wielkopolski Kobiet. Marzena również zanotowała zysk rankingowy (+4 „oczka”). Piotr Hoffmann zdobył 4 pkt i zajął 62 miejsce, a Tomasz Kozłowski 3,5 pkt i 66 miejsce.

Zawody odbywały się na dystansie 9 rund, tempem 90 minut na partię dla zawodnika + 30 sekund za ruch. W pierwszy dzień rozegrane zostały 2 rundy, a od drugiego codziennie po 1. Godzina 17 wydaje się optymalną, nie za późno, a daje możliwość gry osobom pracującym. Niestety nie obyło się bez przygód jeśli chodzi o dojazd. W poniedziałek w Poznaniu miał miejsce wypadek, przez który były ogromne korki. Szczęśliwie udało nam się dotrzeć 28 minut po czasie (przy dopuszczalnym spóźnieniu 30 minut) i mogliśmy przystąpić do gry. Marzena i Tomek zwyciężyli w tej rundzie, więc warto było się spieszyć.

Wyniki

W niedzielę po południu odbył się turniej błyskawiczny, do którego przystąpiło 115 osób. Skład Śremian został wzmocniony przez Bogusława Górskiego i Damiana Włodarczaka. Turniej zdecydowanie najlepiej rozpoczął Bogusław, który już w 2 rundzie pokonał Kamila Szadkowskiego, a 2 rundy później wygrał z Marcinem Chmielem. Wyniki naszych reprezentantów:

Rafał Janicki 45 miejsce (6 pkt)

Bogusław Górski 55 miejsce (5,5 pkt)

Marzena Kozłowska 72 miejsce (5 pkt)

Damian Włodarczak 73 miejsce (5 pkt)

Tomasz Kozłowski 74 miejsce (5 pkt)

Wyniki Blitz

Wakacyjny turniej w Klubie Relax

Klub Relax gościł dziś młodych szachistów na corocznym turnieju. Z kompletem punktów triumfował Bartosz Ciesielski! Drugie miejsce zajęła Marcelina Walewska, a podium dopełnił Patryk Stern Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni przez gospodarza rozgrywek. Pełne wyniki:

  1. Bartosz Ciesielski (5 pkt)
  2. Marcelina Walewska (4 pkt)
  3. Patryk Stern (2,5 pkt)
  4. Tobiasz Górzny (1,5 pkt)
  5. Oliwia Taciak (1 pkt, Berger 1,5)
  6. Mikołaj Ciesielski (1 pkt, Berger 1)

Memoriał Adolfa Anderssena

4.08.2019 r. odbył się Memoriał Adolfa Anderssena. Adolf Anderssen był nieoficjalnym Mistrzem Świata w latach 1851-1858. Sławę zyskał dzięki wygraniu w 1851 roku turnieju w Londynie. Wtedy rozegrana została „nieśmiertelna partia”. Na końcu tego wpisu można prześledzić zarówno tę partię, jak i rozwiązać jedną z najpiękniejszych kompozycji tego wybitnego zawodnika.

Do Wrocławia na turniej pamięci Anderssena  udało się 6 naszych zawodników. W ubiegłym roku również rywalizowaliśmy w tym turnieju, jednak zmienił się format rozgrywek. W roku 2018 rozegrany został turniej systemem szwajcarskim z którego najlepszych 8 graczy rywalizowało kolejnego dnia kolejnego systemem pucharowym, a pozostali walczyli w turnieju pocieszenia (system szwajcarski). W tym roku turniej odbył się jednego dnia systemem pucharowym. Pomysł jest z pewnością bardzo ciekawy, jednak czy na pewno dobrze sprawdzi się w szachach przy sporej ilości uczestników? Zawody były długie i wymagające, turniej zakończył się blisko godziny 21. Raz do roku w grudniu rozgrywamy turniej błyskawiczny w naszym klubie, tu jednak startuje maksymalnie 16 osób, przez co turniej przebiega bardzo sprawnie i jest ciekawym urozmaiceniem. We Wrocławiu tempo gry wynosiło 8 minut na partię + 4 sekundy za ruch. Runda składała się z 2 partii (mecz i rewanż odwrotnymi kolorami), a w przypadku remisu rozgrywany był armagedon (białe miały 5 minut, czarne 4, ale remis w partii dawał awans czarnym). Do rywalizacji przystąpiło 86 osób. W trakcie część osób zrezygnowała, przez co niektórzy wygrywali walkowerem. Nie ma też się co dziwić, jeśli ktoś walczy o czołowe lokaty porażka w początkowej fazie od razu go eliminuje i musi rywalizować o dalsze lokaty. Zaletą systemu szwajcarskiego jest to, że zawsze można jeszcze wrócić do czołówki. Warto było spróbować rywalizacji w takim turnieju, aby zobaczyć jak to wygląda.  Najlepiej ze Śremu wypadł Damian Włodarczak. Grali jeszcze (wg miejsc): Tomasz Kozłowski (przegrał z Damianem 1,5:0,5 w przedostatniej rundzie), Rafał Janicki, Robert Lisiecki, Marek Simon i Bogusław Górski. Swoją drogą ciekawe czy turnieje systemem pucharowym zostaną jakoś udoskonalone i będą częściej spotykane, czy umrą śmiercią naturalną.

Wyniki:

http://chessinwroclaw.pl/alexander-gutenev-zwyciezca-memorialu-anderssena/

Poniżej znajduje się jedna z kompozycji nieoficjalnego Mistrza Świata z lat 1851-1858. Białe rozpoczynają i matują w 4 posunięciach.

Nieśmiertelna partia: